Espaço Jovem: een project voor de jeugd van São Vicente

Een project voor de jeugd van São Vicente

404 Voja reizigers zijn deze maand vakantie aan het vieren op onze bestemmingen

Het was een redelijk rustige woensdagochtend toen collega Roos opeens aan mijn bureau stond “Sofie heeft een mailtje gestuurd over een gaaf project waar je denk ik wel oren naar hebt”. De passie spatte van de mail af en toen ik later Sofie, onze partner op São Vicente, aan de telefoon had kon ik niet anders dan enthousiast worden. Graag stellen wij jullie voor aan: Espaço Jovem!

Partners die goed doen

Sofie, haar man Christophe en hun zoontjes Mateo en Timo wonen sinds 2020 op São Vicente, Kaapverdië. Voordat ze op deze zonnige archipel neerstreken hebben ze veel van de wereld gezien. 

“Al vanaf dat de jongste twee was zijn we de wereld over gaan reizen. Steeds een stukje verder. Maar hier op Kaapverdië voelde het echt goed.”

Tegenwoordig runt het gezin een casa in het zonnige Mindelo waar onze Voja reizigers met veel liefde en plezier komen. Hier maken zij kennis met de keto-lifestyle van het gezin, leren ze het eiland kennen en kunnen ze genieten van alles wat Mindelo te bieden heeft. Ook hun eigen netwerk op het eiland groeit gestaag. En zo kwam het dat Sofie via via de Italiaanse Frei Silvino leerde kennen. Met een mooie samenwerking voor een wel heel speciaal project als gevolg.

Sofie en haar gezin

Espaço Jovem: een project voor de jeugd van São Vicente

In 1991 kwam Frei op verzoek van de Kapucijnen richting de eilanden. In de eerste 10 jaar van zijn verblijf wijdde hij zijn tijd aan het radiostation van deze katholieke orde. Toch bleef zijn hart zoeken naar iets anders. Op straat zag Frei hoe veel jongeren na schooltijd rondhingen zonder uitlaatklep of inspiratie. Vaak met onrust en geklier tot gevolg. Dat moest anders. Het idee voor een jeugdcentrum was geboren. 

Frei klopte aan bij het stadhuis: CMSV (Camara Municipal de São Vicente) om ruimte voor het initiatief te vragen. Dat kwam er in 2003. En zo, door middel van hard werken, gulle donaties en hulp van vrienden, locals en reizigers ontstond Espaço Jovem. 

Het project Espaço Jovem, wat letterlijk vertaald: ruimte voor jongeren betekent, biedt de jeugd van São Vicente ruimtes die vrij zijn van commerciële, politieke en religieuze belangen. Het is een alternatief voor de bars, clubs en straathoeken waar de meeste jongeren anders terecht komen. Die opvang en steun komt in verschillende vormen. Van naschoolse ondersteuning voor de allerkleinsten tot muziek- en computeropleidingen, voorlichtingen, theater en zelfs ondersteuning bij het ontwikkelen van eigen ondernemingen. 

Frei: “Ik wil ze zoveel mogelijk handvatten bieden zodat ze zich op een positieve manier kunnen ontplooien. De waarde van vriendschap, muziek, creatief bezig zijn en zelfontwikkeling, dat is waar kracht zit. Dat is de basis voor hun groei.”

Een betere toekomst

Inmiddels bestaat Espaço Jovem uit drie verschillende centra, waar kinderen van jong tot oud terecht kunnen voor activiteiten, steun en ontwikkeling. Sofie is trots op wat het project nu al bereikt heeft.

“Toen het project net startte opende ze ruimtes in de ‘probleemwijken’ van Mindelo. Tegenwoordig zijn de problemen hier echter ver te zoeken. De wijk is weer langzaam een community geworden, de focus ligt op groei en ontwikkeling.”

Frei is duidelijk over de toekomst van het project: “we moeten blijven groeien, meer opties en kansen creëren voor onze jeugd”. Hij is enthousiast over het ondernemerschap wat vele jongeren laten zien. Daarom lanceert hij in 2023 een online cursus waarbij Espaço Jovem zich gaat richten op een groep jonge ondernemers. Daarnaast blijft hij met zijn vrijwilligers werken aan de centra. Er komt elke dag muziek uit de muziekstudio’s, kinderen leren nieuwe en waardevolle skills en natuurlijk staan plezier en positiviteit voorop. 

“Wat ze bij ons leren kunnen ze in hun dagelijks leven toepassen. Het verspreidt zich over het eiland, helpt de economie en zorgt voor positieve groei. Een betere toekomst voor onze jeugd is een win-win voor iedereen.”

Zelf het project steunen?

Sofie gaf al eerder voedingscursussen bij de verschillende centra. Daarnaast heeft het gezin in samenwerking met een Vlaamse school 30 computers geschonken aan het centrum in Ribeira Bote en hebben ze de website voor het project gebouwd. Toen ook vrienden, familie en zelfs gasten enthousiast bleken over het project begon een nieuw plan zich te ontwikkelen.

Sofie: “Ik was al een tijdje op zoek naar een manier waarmee we het project echt in de spotlight konden zetten. Toen ik me realiseerde dat veel van onze gasten wel open staan voor dit soort lokale initiatieven maar simpelweg niet weten waar ze deze kunnen vinden ging er bij mij een lichtje branden.”

In samenwerking met Frei is Sofie gestart met het ontwikkelen van tours langs de centra. Tijdens de tours neem je een kijkje achter de schermen van de organisatie, bezoek je de centra van Espaço Jovem en krijg je een beeld van het lokale leven in Mindelo. De tours worden door vrijwilligers gegeven. Donaties zijn echter altijd welkom en de opbrengsten van de tours gaan volledig naar het project!

Wil je zelf ook op zo’n tour met Sofie? Laat het ons weten! We brengen je graag in contact met Sofie, Frei en Espaço Jovem!

Sofie en Frei bij één van de centra van Espaço Jovem

Zelf op reis met Voja?

Ben jij na het lezen van onze blog helemaal geïnspireerd en zijn de reiskriebels begonnen? Wil jij één van onze mooie bestemming zelf ontdekken? Dat kan! Via onderstaande knoppen kun je contact met ons opnemen.

Ruth

Ik gebruik mijn kennis graag om jouw reis onvergetelijk te maken

Join de Voja community nieuwsbrief

Wil jij op de hoogte blijven en deel uitmaken van onze community? Meld je dan aan voor onze nieuwsbrief!

"*" geeft vereiste velden aan

To top